Kayıt ol

Merhabalar, Sorularınızı Sorun Cevaplayalım, Site Kullanım Desteğine Yardım'dan Ulaşınız, Eksiksiz Kullanım İçin İse Ücretsiz Kayıt-Üye Olunuz !

+ Cevap Ver + Yeni Konu aç
1 sonuçtan 1 ile 1 arası
 1. #1
  Üyelik tarihi
  22.01.2012
  Yer
  Akdeniz
  Mesajlar
  20.643
  Aldığı Beğeni
  112

  pil nasıl çalışır - pillerin bağlanması - pillerde seri bağlama - pillerde paralel bağlama - piller

  Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren araçlara pil denir.

  Bir asit çözeltisinin içine iki metal levha koyularak elde edilen pil, Volta pili adıyla anılır.Metal çubukların adı elektrot, asit çözeltisinin adı elektrolittir.Asit çözeltisi(elektrolit) ve metal levhalar(elektrotlar) kimyasal bir etkileşim içindedir.Elektronların bazıları elektrottan elektrolite doğru hareket ederken, bazı elektronlar da asit çözeltisinden diğer elektrota doğru hareket eder.Böylece elektrotlardan biri (+) yükle yüklenirken, diğer elektrot (-) yükle yüklenir.Pilin kutupları bu şekilde oluşur.

  Sulu olan bu pillerin kullanımı zor olduğu için biz kuru pilleri kullanırız.Alkali piller ve civalı piller de kullanım açısından kolaylık sağladığı gibi uzun ömürlü olmaları açısından da tercih edilir.  Piller birbirine bağlanarak batarya adı verilen düzenekler elde edilir.Bir batarya oluşturmak için en az iki pil gerekir.Batarya ile elektrikli cihazların daha uzun süre çalışmasını sağlasak bile, bir süre sonra piller biter ve batarya işe yaramaz hale gelir.

  PİLLERİN BAĞLANMASI
  1. Seri Bağlama
  Bir pilin (+) kutbunun, diğer pilin (-) kutbuna bağlanması şeklinde olur.Seri bağlamada pil sayısı arttıkça gerilim de artar.Devreye bağlı lamba varsa ampulün ışığı parlaklaşır.

  Eşdeğer gerilim pillerin gerilimlerinin toplamına eşit olur.  Seri bağlı olan pillerden birisi biter ya da devreden çıkarılırsa devreden geçen akım kesilir.
  Seri bağlama yapılırken pillerin aynı adlı kutupları birbirine bağlanırsa(buna ters bağlama denir) devredeki elektrik enerjisi tükenir.

  2. Paralel Bağlama
  Pillerin (+) kutuplarının bibirine, (-) kutuplarının birbirine bağlanması durumudur.Paralel bağlama yapılırken özdeş pil kullanırsak eşdeğer gerilim pillerden birinin gerilimine eşit olur.  Paralel bağlı devrede pil sayısının arttırılması ampulün parlaklığını etkilemez.Ancak pillerin daha uzun süre dayanmasını sağlar ve ampul daha uzun süre yanar.
  Paralel bağlı devreden pil çıkarılırsa ampulün yanma süresi azalır.


  Akümülatör:
  Uzun süreli elektrik akım elde etmek için kullanılan üreteçlere akümülatör denir.Akümülatör kimyasal enerjiyi depolar ve gerektiğinde elektrik enerjisi olarak verir. Akümülatör boşaldığında boşalma yönünün tersine elektrik akımı verilirse akümülatör dolar.

  Akümülatörler otomobil, gemi, denizaltı, uçak ve telefon santrallerinde kullanılır.


  alıntı

  Küçükte Olsa, Gönlünüzden Kopan Bir Yorum Yapmanız, Mutlu Olmamız İçin Yeterlidir

  Sitemizde, Derslere Göre Sınıflandırılmış ve Hizmetinize Sunulmuş 15.000 Adet Slayt Bulunmaktadır.

  Eser Sahiplerinin Dikkatine:Sitemizdeki Tüm Konular, İnternet Kaynaklarından Derlenmiştir. Sitemizde, Size Ait Olduğuna İnandığınız Paylaşılmış Bir Konu Varsa ve Siz de Paylaşımın Siteden Kaldırılmasını ya da Değiştirilmesini İstiyorsanız; Bir Üyelik Alıp Bize Özel Mesaj Göndermek Yoluyla ya da ruzigar_hakan@hotmail.com Adresine Mail Göndermek Yoluyla ya da Sitenin Altında Yer Alan İletişim Kısmına Tıklayıp Bize Haber Vermek Suretiyle, Paylaşılmış Konu Hakkındaki İsteğinizi Bildirin, Biz de En Kısa Sürede İsteğinizi Yerine Getirelim ! Bilmeden Sizleri Üzdüysek Affola

 

 
YUKARIYA GİT